Vljudno vabljeni na odprtje 7. trienala sodobne umetnosti v Sloveniji v Muzej sodobne umetnosti Metelkova (+MSUM), Maistrova 3, v četrtek, 20. junija 2013, od 20. ure dalje in na otvoritvene dogodke, med katerimi je tudi razstavni dogodek Liminale, ki ga pripravljajo člani in sodelavci Društva OFFTIR v okviru programa Studio 6 (SCCA-Ljubljana).
OTVORITEV:
20:00 otvoritveni govor, dr. Uroš Grilc, minister za kulturo RS, +MSUM
20:30-22:00 Leja Jurišič & Teja Reba: Zofa, performans, +MSUM
20:45-23:00 Mark Požlep & JAŠA: Gods Came for Dinner Last Night, dogodek v sodelovanju s Tiborjem Hrsom Pandurjem in Kalujem ter gosti, slovesnost ob odkritju spomenika, Muzejska ploščad
21:30-23:00 člani in sodelavci društva OFFTIR: Liminale, Projektna soba SCCA, stavba Metelkova 6 (SCCA-Ljubljana & Studio 6)
Studio 6 (SCCA-Ljubljana) & U3, 7. trienale sodobne umetnosti v Sloveniji (MG+MSUM)
Liminale
Razstavni dogodek ob odprtju U3
Četrtek, 20. 6. 2013, 21.30-23:00
Projektna soba SCCA, Metelkova 6, Ljubljana
(Razstava bo na ogled tudi v petek, 21. 6. in od ponedeljka, 24. 6. do petka, 28. 6.Odprto: od 10.00 do 17.00 in po dogovoru.)
Sodelujoči: člani in sodelavci Društva OFFTIR (Neža Jurman, Miha Kelemina, Jasna Jernejšek, Lenka Đorojević, Jernej Kaluža, Pia Brezavšek, Bojan Stefanović, Blaž Božič Boško, Matej Stupica, Staš Vrenko, Andraž Magajna Želc, Dejan Koban, Jaka Berger, Arnold Marko, Jonas A. Žabkar, Simon Bergoč in ostali)
Kustosinji: Saša Nabergoj, Simona Žvanut
OFFTIR so skupina umetnikov, povezanih v društvo z dvema izpostavama: OFF za vizualno in TIR za zvočno produkcijo. Na različnih nivojih so sodelovali že v preteklosti, rdeča nit njihovega ustvarjanja pa je tematiziranje trenutnih pogojev udeležbe v proizvajanju kulturnih produktov in artikuliranje svojih razmišljanj o umetnosti, trenutnem položaju umetnika v umetnostnem sistemu in širšem bivanjskem kontekstu. DIY in DIWO principa sta očitna v njihovi težnji po samo-organizaciji, povezovanju interdisciplinarnega znanja in medsebojni komunikaciji. K aktivni so-udeležbi pa večkrat pozivajo tudi gledalce, jih nagovarjajo k opredelitvi tako do razstavljenih predmetov kot tudi do njih samih, umetnikov. Pri njihovih projektih je zanimivo tudi to, da se ne obremenjujejo z uveljavljanjem posamičnega umetniškega izraza in uveljavljajo kolektivno avtorstvo.
Člani in sodelavci Društva OFFTIR bodo s totalno transformacijo Projektne sobe SCCA ustvarili prepletanje variacij pomenov, na formalni in vsebinski ravni preigravali naše zaznave. Z združevanjem svojih specifičnih znanj vse od kiparstva, grafike, slikarstva, scenografije, pa tudi teorije umetnostne zgodovine, sociologije, filozofije bodo preko performansa, intervencij, instalacij, zvočnih projektov preustvarili Projektno sobo SCCA v - celostno umetnino. Vsebinsko jedro Liminala smo ekipa Studia 6 in OFFTIR zastavili kot povabilo k dialogu s Studijem 6, navezovanju tako na samo prizorišče, ki je neločljivo povezano z njim, kot na konceptualna izhodišča tega kuratorskega programa. Vendar je OFFTIR prerasel vse pomenske in (dobesedno) fizične okvire.
Liminale vabi v prostor, ki ni ne tu ne tam, v izkušnjo vmesnosti.
Za pomoč pri izvedbi projekta se zahvaljujemo: Stripcore Ljubljana, KUD Mreža/Galerija Alkatraz.
VEČ: http://www.scca-ljubljana.si/news_13_35.htm
Kustosinja: Nataša Petrešin Bachelez
Na 7. Trienalu sodobne umetnosti v Sloveniji so v analogiji s konceptom »rezilentnosti« ali prožnosti izpostavljene skupnostne, umeščene, participatorne, performativne, arhitekturne, družbene, državljanske in druge diskurzivne prakse, ki se ukvarjajo z raziskovanjem novih skupnostnih principov kot so »do-it-together«, urbano vrtnarjenje ali sodelanje, ter temeljnim družbenim vprašanjem, kako sobivamo.Združevanje dela z vsakdanjim življenjem je osnova za nastajanje novih produkcijskih, ekonomskih in etičnih principov, skozi katere ta mlada generacija ustvarjalcev sprevrača vlogo kreativnega subjekta v sodobni slovenski družbi. Na eni strani odpira dialog z biotehnologijo, kritično teorijo in političnim udejstvovanjem, na drugi pa preko obnavljanja tradicionalnih znanj in tehnik ozavešča o cikličnosti časa, v katerem se nahaja.
Trienale se dogaja na več lokacijah - preko razstave, performativnih projektov, posvetov - in v želji, da bi se potencial teh generacij izrazil tudi kot nujno preizprašanje lokalnih ali globalnih družbeno-političnih problemov ter doprinesel k debatam znotraj obstoječe slovenske kulturne politike.