VSEBINA S PORTALA WWW.KLOPOTEC.NET
 
Slovenija 29.08.2007
POZOR - VOZITE PREVIDNO !
05.09.2007, , Slovenija

POZOR - VOZITE PREVIDNO - PRIČELA SE JE ŠOLA !!! VARUJMO NAŠO MLADINO - NAŠE NAJVEČJO BOGASTVO !!!
Opozorilo, da ne boste težko zasluženih evrčkov stran metali....Zmanjšujmo smrtne žrtve na cestah...
Pa srečno in varno vožnjo !

Na slovenskih avtocestah bo še ta mesec na prehitre voznike prežalo ne več 5, ampak 18 stacionarnih radarjev. Pogledali smo, kako poteka postopek kaznovanja prehitrih voznikov, kakšne kazni jih lahko doletijo in kaj se zgodi če te ne plačajo

Prehitri voznik, ki ga ujame radar, dobi plačilni nalog v nekaj dneh

Ko stacionarni merilnik hitrosti s kamero ujame vozilo, ki je vozilo prehitro, policija najprej preko evidenc pridobi podatke o lastniku vozila oziroma o vozniku, če je vozilo last pravne osebe. Na podlagi teh podatkov izstavijo plačilni nalog, kateremu priložijo fotografijo. Na policiji pravijo, da celoten postopek traja nekaj dni, razen ko gre za vozila pravnih oseb. Takrat morajo namreč najprej pridobiti podatke o vozniku.

Na položnici je zapisan polovični znesek kazni, ki je predvidena po zakonu. V primeru, da kazni ne poravna v osmih dneh od prejetja plačilnega naloga, mora plačati dvakrat več in za ta namen ne dobi nov plačilni nalog.

Če globe ne plačate v enem mesecu, vas "zatožijo" dacarjem

Po izteku osemdnevnge roka za polovično plačilo ima kršitelj še mesec dni časa, da poravna kazen. Po izteku tega roka, policija posreduje podatke Davčni upravi (DURS), ki potem v nekaj mesecih opravi postopek izterjave denarja.

Dodajmo, da je relativni rok zastaranja prekrška dve leti, absolutni pa štiri leta. To pomeni, da mora prekrškovni organ izdati plačilni nalog v dveh letih.

Kazni za prehito vožnjo na avtocestah

Kazni za prekoračitev hitrosti na avtocestah so razvrščene v pet razredov. Za primerjavo povejmo, da boste enako kaznovani bodisi če nepravilno parkirate avtomobil, ali pa če vas radar ujame, da ste prekoračili hitrost za več kot 10 km/h in manj kot 20 km/h. Za napačno parkiranje, pri katerem so ogroženi drugi udeleženci v prometu, kot je parkiranje na ozkem ali nepreglednem delu ceste, pa bi plačali toliko, kot če bi na avtocesti prekoračili hitrost med 20km/h in 30 km/h.

  1. do 10 km/h - brez kazni;
  2. nad 10 km/h do vključno 20 km/h - kazen 41,73 evra;
  3. nad 20 km/h do vključno 30 km/h - kazen 83,46 evra;
  4. nad 30 km/h do vključno 40 km/h - kazen 125,19 evra, 1 kazenska točka;
  5. nad 40 km/h do vključno 50 km/h - kazen 166,92 evra, 3 kazenske točke;
  6. nad 50 km/h - kazen najmanj 250,38 evra, najmanj 5 kazenskih točk in prepoved vožnje motornega vozila.