28.08.2014, , Ljubljana
OPOMNIK, 26. avgust 2014
SCCA, Zavod za sodobno umetnost – Ljubljana
Studio 6
Na domačem pragu: PLEH reference v Ljubljani
Razstava in performans
28. 8.–26. 9. 2014
Mednarodni grafični likovni center, Pod turnom 3, Ljubljana
Odprtje razstave in performans: četrtek, 28. 8. 2014, ob 20.00
Kata-Mijatovc.jpg
Kata Mijatović, Pleh statement, 2011; foto: Borut Korošec
V četrtek, 28. avgusta 2014, ob 20. uri vas vabimo v Mednarodni grafični likovni center v Ljubljani na odprtje razstave Na domačem pragu: PLEH reference v Ljubljani. Na odprtju bo umetniški kolektiv PLEH izvedel posamezne akcije in performanse s skupnim naslovom PLEH odgovornost.
Na domačem pragu je večplastni razstavni dogodek neformalnega umetniškega kolektiva PLEH, v okviru katerega delujejo Kata Mijatović, Zoran Pavelić, Marijan Molnar in Vlatko Vincek. Umetniška praksa članov skupine je raznolika, vsem pa je skupno ukvarjanje s koncepti in manj z objekti. Nekateri, denimo Marijan Molnar, so se formirali v času, ko se je umetnost prebila iz ozkega polja likovnosti in so ključno prispevali k vzpostavitvi hrvaške konceptualne umetnosti v 70-ih. Vsi so tudi dandanes aktivni in prodorni člani sodobne umetnostne scene na Hrvaškem; Kata Mijatović je denimo lansko leto predstavljala Hrvaško na Beneškem bienalu. Združena umetniška praksa ustvarjalcev v okviru skupine PLEH, še posebej njihova serija del Pleh reference, izhaja iz natančnega in izostrenega opazovanja okolice, socialnega konteksta in specifike kraja, v katerega so povabljeni. Z minimalističnimi intervencijami tako v prostor galerije kot v javni prostor mesta vzpostavljajo povezave, reference in odnos do kulturnega miljeja – kraja, v katerem se trenutno nahajajo.
Pričujoča razstava je priložnost za zaokrožen pregled postopkov in taktik, ki so jih pri svojih "referenčnih" (praviloma nenajavljenih) intervencijah razvili člani skupine. Osredotoča se na celovit prikaz serije umetniških akcij, ki so jih člani skupine izvedli med 16. in 18. decembrom 2011 na različnih natančno izbranih javnih mestih (Tromostovje, Muzej sodobne umetnosti na Metelkovi, železniška postaja, ...). Dokumentom teh akcij (v različnih formatih in medijih: video, risbe, fotografije, …) smo dodali izbor novejših del iz iste serije. Razstava na več nivojih predstavlja model uspešnega umetniškega sodelovanja in govori o temah in načinih delovanja, ki so univerzalne in obenem lokalne. Tematika pričujoče razstave je tesno povezana s slovenskim kulturnim prostorom; še več, akcije umetnikov natančno secirajo in razgrinjajo ključne specifike vzpostavitve zgodbe o slovenskem svetu umetnosti. S svojimi natančno usmerjenimi akcijami tako tematizirajo in osvetljujejo ključne elemente umetnostnega sistema, ga s tem razgaljajo in nam omogočajo njegovo analizo.
Umetniki: Kata Mijatović, Zoran Pavelić, Vlatko Vincek, Marijan Molnar
Kustosinja: Saša Nabergoj
Koordinatorica: Simona Žvanut
Producent: SCCA–Ljubljana, Zavod za sodobno umetnost, 2014 / program Studio 6
Koproducent: Mednarodni grafični likovni center, Ljubljana
mglc.jpg
Podpora: Mestna občina Ljubljana, Oddelek za kulturo in Ministrstvo za kulturo RS
Zahvala: Mladina, časopisno podjetje d.d.
VEČ: http://www.scca-ljubljana.si/news_14_36.htm
Aktivnosti sodelavcev
stik-h2.jpg
Razstava, performans, javna vodstva
27.–30. 8. 2014
Fürstova hiša, Ptuj
Odprtje razstave: sreda, 27. 8. 2014, ob 24.00
Performans Stihija: sobota, 30. 8. 2014, ob 19.00
Javna vodstva: vsak dan (28.–30. 8. 2014) ob 17.00
Vabimo vas na razstavo Stik/h, ki je del programa mednarodnega festivala Dnevi poezije in vina, Ptuj 2014 v organizaciji Založbe Beletrina. Razstavo kurira Simona Žvanut, koordinatorica Sveta umetnosti in Studia 6, sodelujeta pa tudi umetnici Vesna Bukovec, skrbnica spletnih strani SCCA, in Petra Varl, ki ima svoje spletno mesto v okviru projekta Internet Portfolio.
Umetniki: Vesna Bukovec, Anja Medved in Patricija Maličev, Petra Varl, Lenka Đorojević, Small but Dangers (Mateja Rojc in Simon Hudolin – Salči), Matej Stupica, Maja Burja in Staš Vrenko
Performans Stihija bodo pripravili: Lenka Đorojević, Small but Dangers (Mateja Rojc inSimon Hudolin – Salči), Matej Stupica, Maja Burja in Staš Vrenko
Kustosinja: Simona Žvanut
VEČ: http://www.stihoteka.com/sl/event/16117-otvoritev-razstave-stik-h/
Aktivnosti sodelavcev
Neven Korda: Sferizmatik
Instalacija in performansi
Galerija Kapelica, Kersnikova 4, Ljubljana
Otvoritveni vizualno zvočni performans Pripenjanje: torek, 26. avgusta 2014, ob 21. uri
Problemski performans Odpenjanje: torek, 2. septembra 2014, ob 21. uri
Instalacija Sferizmatik: 26. 8.–5. 9. 2014, od ponedeljka do petka med 17. in 20. uro
Sferizmatik.jpg
Vabimo vas na performanse in odprtje instalacije projekta Nevena Korde, našega sodelavca na področju videa in arhiviranja.
Video je medij, v katerem so "embedani" vsi drugi mediji. Tematika oz. motivsko-uprizoritvena problematika Sferizmatika izvira iz globalnih vprašanj odnosa področja umetnosti z drugimi področji, kot so politična gibanja, znanost (medicina, vojska, industrija), kulturna industrija, izobraževalna industrija.
Ravno tako globalno je vprašanje odnosa med produkcijskimi načini morebiti novega in etabliranimi modeli produkcije sodobne umetnosti. Pomen in tehtnost umetnosti kot področja se zgublja z vseprisotnostjo kulturnih izdelkov v sodobnih družbah. Videti je, da raznolikost produkcijskih načinov izumira. In to se dogaja zdaj.
Dejstvo je, da imajo privilegiran dostop do nove vidnosti tista področja, ki niso umetnost. In lahko bi bilo dejstvo, da si umetnost možnosti dostopa do sodobne vidnosti ne bo zvišala s podreditvijo svojega področja ideološkem diskurzu npr. znanosti. V tej točki se konstrukcija razstavne instalacije Sferizmatik približuje enemu od svojih potlačenih ciljev – pojmu lepega.
Produkcija: Zavod Zank
Koprodukcija: Galerija Kapelica, Zavod Kersnikova
Pomoč pri izvedbi: Slavko Glamočanin, Boštjan Čadež, Borut Kumperščak, Zavod SCCA-Ljubljana
Podpora: Ministrstvo za kulturo RS
VEČ: http://www.kapelica.org/
Zavod SCCA-Ljubljana, Metelkova 6, 1000 Ljubljana, http://www.scca-ljubljana.si
Tel.: (01) 431 83 85, kontaktna oseba: Dušan Dovč, 051 361 681, info@scca-ljubljana.si
Program Zavoda SCCA-Ljubljana podpirata MOL, Oddelek za kulturo in Ministrstvo za kulturo RS.
Zavod SCCA-Ljubljana je član Asociacije, društva nevladnih organizacij in samostojnih ustvarjalcev na področju kulture in umetnosti.
(Opravičujemo se za morebitno podvajanje sporočila.)
Sledite na Twitterju / Prijateljujte na Facebooku
_______________________________________________
Scca_osebna mailing list
Scca_osebna@mail.ljudmila.org
https://mail.ljudmila.org/cgi-bin/mailman/listinfo/scca_osebna
|