19.05.2015, , Ljubljana
18. letnik Inštituta za delavske študije
Benno Teschke: MARKSIZEM IN MEDNARODNA HISTORIČNA SOCIOLOGIJA: NOMOTETIČNE TEORIJE IN IZZIV HISTORIZMA
19. maj, ob 19.00
Sindikalna dvorana Elektra Ljubljana (vhod Stara mestna elektrarna – Elektro Ljubljana)
Marksizem se je v področje teorije mednarodnih odnosov usidral z zasledovanjem dveh vprašanj: kako zapolniti odsotnost mednarodnih odnosov v Marxovi in Engelsovi lastni teoriji zgodovine in, obratno, kako vključiti sociologijo in zgodovino v teorijo mednarodnih odnosov. V zvezi s to raziskovalno agendo so začeli nastajati marksistični pristopi k mednarodnim odnosom. V predavanju bomo preučili šibkosti in prednosti dveh vplivnih sodobnih marksističnih teorij mednarodnih odnosov: teorijo neenakega in kombiniranega razvoja in politični marksizem.
Benno Teschke je predavatelj mednarodnih odnosov na angleški Univerzi v Sussexu in avtor vplivnega marksističnega dela o vzniku mednarodnega sistema držav The Myth of 1648. Njegova ključna raziskovalna področja so teorija mednarodnih odnosov, historična sociologija in marksizem.
Več informacij: www.delavske-studije.si
Vstop prost!
****
VOBI - vodič po birokraciji
www.vo-bi.si
Poleg kulturnega organiziranja, organizacije dogodkov in sprememb v prostoru vam bo po novem VOBI v pomoč tudi na področju sodelovanja pri odločanju.
VOBI je spletni vodič, ki uporabnike vodil po zapletenih birokratskih postopkih korak za korakom. V vodiču so na enem mestu zbrane uredbe, zakoni, pravila in birokratske zanke, ki jih morate poznati, ko želite nekaj doseči. Veliko dobrih idej, navdihujočih akcij in zanimivih dogodkov se nikoli ne uresniči zato, ker se nam zdi, da ne obvladujemo birokratskih postopkov. VOBI vam bo pri tem v pomoč. Vodič smo pripravili z idejnima avtorjema Zalo Velkavrh in Gregorjem Berkopcem. Z VOB-ijem želimo spodbuditi aktivno participacijo civilne družbe v javni sferi in pri odločanju ter posameznikom olajšati pot do tega.
VOBI je nastajal v okviru mednarodnega projekta 3C 4 Incubators, katerega del je zavod Bunker in s katerim si partnerji želimo prispevati k prepoznavnosti kulturnega in kreativnega sektorja kot dejavnika prostorskega razvoja ter ekonomskih in socialnih inovacij.
****
Več informacij o programu: www.bunker.si
Rezervacije vstopnic: info@bunker.si, 051 269 906
Za morebitno podvajanje sporočila se vnaprej opravičujemo.
Če ne želite več prejemati obvestil o naših dogodkih, nam prosim sporočite, da vas umaknemo z naše mailing liste.
|