04.12.2007, , Slovenija
Simbol - sporočilo in umetnost
Znak združuje simboliko petih osnovnih elementov in prepoznavne narodne simbole ter jih povezuje s tradicionalno evropsko rumeno zvezdo in slovenskimi nacionalnimi barvami
|
Od minule sobote nas v pričakovanju slovenskega predsedovanja EU spremlja logotip, simbolni znak, ki se ga bomo v prihodnjih sedmih mesecih nagledali v časnikih in na televiziji, spremljal nas bo na tiskovinah in spletnih straneh, uporabljali ga bodo za scenografijo na uradnih in neuradnih dogodkih, na protokolarnih darilih in vsakršnih obeležitvah predsedovanja doma in v tujini. Znak združuje simboliko petih osnovnih elementov in prepoznavne narodne simbole ter jih povezuje s tradicionalno evropsko rumeno zvezdo in slovenskimi nacionalnimi barvami.
Logotip je oblikoval profesor likovne pedagogike Robert Kuhar, ki je že lani zmagal na natečaju, na katerem je sodelovalo trinajst priznanih slovenskih oblikovalcev. Za slovenske razmere je pravi čudež, da je znak do zadnjega dne ostal nerazkrit, saj ni o njem niti o avtorju pricurljala v javnost niti najmanjša podrobnost. Toda prav tako neobičajno bi bilo, če se zdaj ne bi razvnela polemika o likovni vrednosti in sporočilnosti izbranega simbola.
Da ob njem ni prav navdušen, smo razbrali že iz izjave prvega moža slovenske diplomacije, ki se je od vseh Slovencev doslej pojavljal verjetno ob največ znakih. Zdaj se bo zunanji minister Dimitrij Rupel ob znaku predsedovanja prvič postavljal kot gostitelj. Ker je na včerajšnji tiskovni konferenci stal pred praporom z novim znakom, smo ga prosili za njegovo mnenje o njem. Najprej je pojasnil, da ga je tudi sam prvič videl tako razobešenega, in nadaljeval: "Tudi če bi imel drugačno ali odklonilno mnenje, to ne bi nič pomagalo. Mislim, da nas bodo prepoznali ne glede na to, kakšen je ta znak. Barve se mi zdijo prave - rdeča, bela, modra, rumena, to so barve naše zastave. Soditi o umetnosti pa je - saj veste - nehvaležna stvar."
Ker pa vsi gotovo ne bodo "kopitarji" (ki bi torej ostali zgolj pri presoji čevljev), je prav, da pred kritiko spoznamo razlago znaka, kot jo ponuja vladni urad za komuniciranje. Najprej o tem, kako je nakazanih pet osnovnih elementov. Zemlja, ki simbolizira materialnost, je upodobljena v Triglavu kot nacionalnem simbolu, sama gora pa sporoča, da je vse, še tako zapletene izzive, mogoče razrešiti z vztrajnostjo, trudom in željo po doseganju ciljev. Ogenj, ki simbolizira kreativnost, povezovanje in dinamiko, predstavlja rumena zvezda iz zastave EU. Oblika repatice sporoča, da vleče za seboj, torej vodi oziroma predseduje, daje ideje, pobude, izkušnje, njena umeščenost v nedrjih Triglava pa naj bi oznanjala, da je EU pod slovenskim vodstvom v dobrem varstvu. Vodo, ki simbolizira skrivnost in globino in nakazuje modre rešitve, predstavljajo morje in vodotoki, kar naj bi govorilo o globini slovenskega političnega, gospodarskega in kulturnega bogastva in potenciala. Zrak, ki je upodobljen v belini, simbolizira intelektualni potencial Slovenije, njeno željo in potrebo po izzivih, nenehnem razvoju in napredku. Eter, ki predstavlja breztelesnost in s tem svobodo, proizvaja učne lekcije za rast in razvoj tako posameznika kot države in skupnosti držav; eteričnost pa je v življenje znaka vtkana s pomočjo ostalih elementov.
Po razlagi vladnega urada in avtorja simbol dopušča poleg omenjenih osnovnih sporočil še sekundarna. Tako je znak kot celoto mogoče dojeti tudi kot hrastov list, to drevo pa je simbol trdnosti, vztrajnosti, neuničljivosti, stabilnosti, premišljenosti in zaradi globokih korenin tudi globine. Znak tvori odprto razgibano celoto in sporoča, da je Slovenija odprta za izzive in pozitivne vplive, da je dinamična država, ki se hitro odziva na dražljaje iz okolice.
Toliko v vednost, preden se prepustite kakšni neutemeljeni razlagi in nekvalificirani presoji.
BRANKO MAKSIMOVIČ
|