POLETNA MUZEJSKA NOČ V UGM
Umetnostna galerija Maribor, Strossmayerjeva 6
sobota, 15. junij 2013, od 18.00-24.00
Letošnja Poletna muzejska noč v UGM bo v znamenju bogatega programa. Za obiskovalce smo pripravili prost vstop v galerijo, ustvarjalnico izdelovanja kozmogramov in obešank, vodstvo po razstavi Marko Pogačnik: Sestop umetnosti na Zemljo, vodstvo po poslikavah v Viteški dvorani in tržnico publikacij UGM. Pokrovitelj UGM Radgonske gorice pa bo za obiskovalce pripravil degustacijo penine in predstavitev svojih izdelkov. Vabljeni, da v družbi likovne umetnosti nazdravimo prihajajočim poletnim dnem!
18.00-24.00 PROST VSTOP V GALERIJO & UGM TRŽNICA PUBLIKACIJ
Obiskovalci si bodo v UGM lahko ogledali pregledno razstavo del Marka Pogačnika Sestop umetnosti na Zemljo, ki prikazuje petdesetletni ustvarjalni opus Marka Pogačnika. Pridružite se živahnemu utripu na UGM tržnici publikacij, kjer bo na voljo pestra ponudba različnih katalogov, knjig in revij. Te si boste lahko izbrali, jih stehtali in za kilogram odšteli le 5 €.
18.00 USTVARJALNICA IZDELOVANJA KOZMOGRAMOV IN OBEŠANK
Ob delu z energetskimi pojavi Zemlje je Marko Pogačnik razvil različne pristope, ki omogočajo komunikacijo z Zemljino zavestjo. Kozmogrami predstavljajo vrsto univerzalnega jezika, ki se izraža v ogledalu arhetipov. Predstavili bomo pomen kozmogramov v Pogačnikovem delu in jih nato iz filca in kartona izdelali še sami. Poleg kozmogramov bomo na podlagi Pogačnikove Skulpture štirih elementov izdelali tudi obešanke iz materialov, ki simbolno predstavljajo štiri elemente: vodo, ogenj, zrak in zemljo. Omenjena skulptura je nastala v času komune Družina v Šempasu, ki jo je poleg harmoničnega bivanja z naravo zaznamovalo tudi povezano življenje njenih članov. Ustvarjalnica je namenjena vsem generacijam.
20.00 VODSTVO PO RAZSTAVI Marko Pogačnik / pregledna razstava 1962-2012: Sestop umetnosti na Zemljo
vodi: Katja Majer, akademska kiparka
V umetniški svet Marka Pogačnika nas bo popeljala akademska kiparka Katja Majer, ki je pri Pogačniku študirala geomantijo. Izpostavila bo umetnikovo delo na področju celovite ekologije, od akupunkture Zemlje (litopunkture) do geomantičnih interpretacij posameznih krajev in pokrajin. Pogačnik se posveča tudi vlogi umetnosti pri preobrazbi človeške civilizacije na Zemlji, ki postaja vedno bolj destruktivna. Razstava odpira različne možnosti uporabe umetnostnega jezika pri komunikaciji z zavestjo narave in prebujanju človekovega zavedanja v odnosu do večdimenzionalnosti življenja in prostora.
21.00 RADGONSKE GORICE: DEGUSTACIJA PENINE IN PREDSTAVITEV IZDELKOV
Podjetje Radgonske gorice je uveljavljeno ime med proizvajalci vrhunskih kakovostnih vin in penin. Ponaša se z več kot 160-letno tradicijo vinogradništva in pridelavo prvega slovenskega penečega se vina Zlate radgonske penine, o katerem so poročale že Bleiweisove Novice daljnega leta 1852. Radgonske gorice slovijo še po izvrstni Srebrni radgonski penini, ki jo pridelujejo po tankovski ali charmat metodi, Janževcu, avtohtoni sorti Radgonska ranina in drugih buteljčnih vinih. Klet Radgonskih goric se ponaša z več kot 120.000 steklenicami različnih vrhunskih vin. Obisk kleti Radgonskih goric je posebno doživetje, saj za izjemno vzdušje poskrbi slap, ki teče iz skale grajskega hriba. Za obiskovalce Poletne muzejske noči bodo Radgonske gorice pripravile degustacijo penine in predstavitev svojih izdelkov.
22.00 VODSTVO PO POSLIKAVAH V VITEŠKI DVORANI UGM
vodi: dr. Polona Vidmar, umetnostna zgodovinarka
Viteška dvorana predstavlja najlepši reprezentativni prostor UGM, ki ga še posebej odlikuje bogato poslikan obok. Tedanji lastnik baron Hermann Goedel-Lannoy je želel meščanski palači pridati italijanski značaj, zato je poslikavo zaupal Francescu Barazzuttiju, slikarju iz Gemone v severni Italiji, ki je obok poslikal v letih 1882-83. Freske prikazujejo boje krščanske vojske s Turki, od obleganja Maribora in Dunaja, bitke pri La Goletti, Karla V., ki v Tunisu osvobaja krščanske ujetnike, ter kopijo Rafaelove freske iz vatikanskih stanc z upodobitvijo srečanja papeža Leona Velikega in hunskega poglavarja Atile. Gre za enega redkih velikih historičnih ciklov iz 2. polovice 19. stoletja na Slovenskem.
VSTOP PROST! VLJUDNO VABLJENI!
Fotografije zgoraj: Marko Pogačnik, Sestop umetnosti na Zemljo, 2013, UGM, foto: arhiv UGM; Poletna muzejska noč v UGM, 2012, foto: M. Sagadin; Poletna muzejska noč v UGM, foto: arhiv UGM |