20.01.2014, Zgradba bivšega SDK,
banner
GUILLAUME STAGNARO,
FLUORESCENT UMWELT
prostorska intervencija
10.-20. januar 2014
Zgradba bivšega SDK,
Trg Leona Štuklja, Maribor
otvoritev: petek, 10. januar 2014, ob 20.00
PLUS: POST-NOVOLETNI PARTY v 11. nadstropju Slavije z DJ Ka Lu in mehurčki!
Guillaume Stagnaro, 2013, foto: Luce Moreau
Umetnostna galerija Maribor predstavlja umetniško intervencijo Fluorescentni Umwelt. Francoski umetnik Guillaume Stagnaro je celotno fasado bivšega SDK spremenil v živ svetlobni ambient. Fluorescentne svetilke v praznih pisarniških prostorih pričnejo v večernih urah utripati po nadziranih algoritmih. Opremljene z natančnim urnim mehanizmom in programom za sinhronizacijo so zmožne avtonomnega vedenja, istočasno pa strogo nadzorovane s strani umetnika. Kafkovsko navdahnjena intervencija Guillauma Stagnara spreminja brezimno arhitekturo v živo tvorbo in poskrbi za njeno nočno metamorfozo.
»Fluorescentni Umwelt je intervencija v javnem prostoru, ki sledi raziskavi o ideji parazitizma in svojo inspiracijo neposredno črpa iz ključnega dela etologije Pohod v svet živali in ljudi (1934) Jacoba von Uexkülla. Van Uexküll v svojem delu razvija idejo o Umweltu, o ideji, da ima 'vsako živo bitje svoj lasten univerzum, kateremu podeljuje smisel in zagotavlja vzdržnost'. Svet si danes delimo z drugo vrsto 'bitij', ki imajo podobno kot živa bitja Van Uexküllovega Umwelta vsaka svoj univerzum. Programirani objeti, ki so v naši družbi vseprisotni, s svojo spodobnostjo zaznavanja sveta in odzivanja nanj ustvarjajo nove pomene realnosti, podobno kot je nekoč etologija omogočala nove razumevanje živega sveta okoli nas. Fluorescentni Umwelt je (začasna) invazija električnega sistema zgradbe bivšega SKD. Napadla ga je kolonija novih bitij, kolonija majhnih organizmov, ki se hranijo z elektriko in igrajo s svetlobo, ko zaide sonce.« (Guillaume Stagnaro)
S svetlobno intervencijo želimo v UGM opozoriti na potencial, ki ga ponuja nov javni prostor v mestu, Trg Leona Štuklja, kot prostor druženja, kreativnosti, interakcije. Na drugi strani želimo izpostaviti možnosti, ki jih za mesto predstavlja zgradba bivšega SDK. SDK je odličen primerek brutalistične arhitekture 70-ih let, je spomenik slovenske modernistične arhitekture in pomembno delo mariborskega arhitekta Vlada Emeršiča. Danes je zgradba skoraj popolnoma prazna, izgubljena v času in prostoru.
Guillaume Stagnaro (rojen 1975, živi v Marseillu) je vizualni umetnik, predavatelj in raziskovalec. Ukvarja se s praktičnimi, teoretičnimi in špekulativnimi raziskovanji področja kibernetike ter ustvarja digitalna umetniška dela in instalacije. Vrsto let sodeluje tudi s številnimi umetniki, za katere dizajnira in producira računalniške, robotske in elektronske sisteme. Guillaume Stagnaro je bil dve leti rezidenčni umetnik v ZKM (Zentrum fur Kunst und Medientechnologie) in Karlsruhe. Je predavatelj na Ecole Superieur d’art d’Aix-enProvence (ESSA).
Projekt je nastal v sodelovanju z Otto-prod. Association iz Marseilla. Otto-prod. je francoska kulturna organizacija, ki se ukvarja s produkcijo sodobne umetnosti. Skupina je bila ustanovljena z namenom po širjenju, promociji in produkciji kulturne iniciative in sodobne umetnosti znotraj Evropske unije. Sedež organizacije je v Marseillu, od koder razvijajo festivale, razstave in rezidenčne projekte.
kustosa: Simona Vidmar in Paul Destieu
PLUS: Po otvoritvi vsi lepo vabljeni na post-novoletno druženje, klepet in zabavo v 11. nadstropje Slavije. Novemu letu bomo nazdravili z veliko mehurčki!
VLJUDNO VABLJENI!
Projekt so podprli:
Pokrovitelj otvoritve:
|