21.02.2014, Slovenija
Domov | Včlani se
Forward icon
Posreduj
Dragi prijateljice in prijatelji,
Yevgeny_Vitishko
te dni ne moremo mimo novic o olimpijskih igrah v Sočiju, kjer srčni športnice in športniki dosegajo pomembne dosežke. V luči (senci?) njihovih naporov in veselja pa prav tako ne moremo mimo drugih junakov in junakinj, ki se v Rusiji borijo na nekem drugem področju: za spoštovanje človekovih pravic. Med njimi je tudi okoljski aktivist Jevgenij Vitiško, zapornik vesti, ki si je 'prislužil' tri leta zapora.
Zakaj? Ker mu ni vseeno! Skupaj s svojimi somišljeniki je pozival in protestiral proti povzročanju okoljske škode v regiji Krasnodar. Na politično motiviranem nepoštenem sojenju je bil sredi leta 2012 pogojno obsojen. Ker naj bi kršil pogoje, naložene ob tej obsodbi, je sodišče minulo sredo odločilo: za tri leta mora v zapor.
Na fotografiji Jevgenij Vitiško. @ Yuliya Naberezhnaya
Podpišite peticijo za njegovo izpustitev!
Jevgenij Vitiško, ugledni član okoljske organizacije Okoljska straža za Severni Kavkaz, je bil skupaj s kolegi aktivno vpleten v proteste zaradi sečnje gozdov, izgradnje in nezakonite postavitve ograj na območjih zaščitenih gozdov v ruski regiji Krasnodar.
Včasih oblasti ne ukrepajo, spet drugič zelo pohitijo
Pred olimpijskimi igrami v Sočiju so bili Vitiško in njegovi kolegi podvrženi nadlegovanju oblasti. Večkrat so jih aretirali in za krajši čas pridržali, jih pregledovali, policija je zasliševala tako njih kot njihove sorodnike, neuradno so jih policisti in pripadniki varnostnih služb opozarjali, naj ne protestirajo v času olimpijskih iger.
Že junija 2012 so Vitiška v politično motiviranem procesu spoznali za krivega, da naj bi v eni izmed protestnih akcij poškodoval ograjo, nelegalno postavljeno v zaščitenem gozdu v regiji Krasnodar. Pogojno je bil obsojen na tri leta zapora, s preizkusno dobo dveh let.
Vitiško in drugi lokalni okoljski aktivisti so trdili, da je bila ograjo postavljena nezakonito in da so se za njo sekala redka, zaščitena drevesa. Več mesecev so na to opozarjali različne vladne ustanove, a oblasti niso ukrepale. Aktivisti so potem razstavili dva dela ograje, da bi kršitve fotografirali, in na ograjo narisali grafite.
No, potem pa oblasti so ukrepale: s sojenjem njemu in soobtoženemu Surenu Gazaryanu. Slednji je medtem v tujini dobil azil, ker ga doma 'ciljajo' zaradi okoljskega aktivizma.
Čeprav je rusko vrhovno sodišče oktobra 2013 razsodilo, da bi nižje sodišče moralo upoštevati vprašanje legalnosti izgradnje ograje in identiteto pravnega lastnika ograje, do tega ni prišlo. Kljub tej odločitvi je namreč nižje sodišče menilo, da ni razloga za preverjanje njegovega primera.
Kmalu potem so Vitiška privedli pred sodišče v zvezi z obtožbami, da je brez dovoljenja potoval zunaj svojega domačega mesta in s tem kršil pogoje omejevanja gibanja, ki je bilo vezano na pogojno kazen. Tudi takrat so oblasti uspele ukrepati na hitro: predvidoma je že v zaporu, čeprav podrobnosti Amnesty niso znane.
Žalostno in nič kaj zmagovito, kajne? Ampak tudi vi lahko nekaj naredite proti temu – podpišite peticijo in pokažite Vitišku in ruskim oblastem, da vam ni vseeno.
Do naslednjič! Veseli me, da ste z nami.
Metka 2
Metka Naglič,
namestnica direktorice za področje kampanj in komunikacij
Foto: Tanja Ristič
e-mnesti je elektronsko glasilo Amnesty International Slovenije, s katerim obveščamo o novih akcijah in dogajanjih na področju človekovih pravic. Več o Amnesty International Slovenije si preberite na www.amnesty.si.
|