06.03.2014, Ljubljana
Mednarodni grafični likovni center
Grad Tivoli, Pod turnom 3, Ljubljana
www.mglc-lj.si
Carlos Bayod Lucini: Lucida 3D Scanner
Predavanje in pogovor
V četrtek, 6. marca, ob 18:00 vabljeni v Mednarodni grafični likovni center, Grad Tivoli, Pod turnom 3, Ljubljana, na predavanje Carlosa Bayoda Lucinija, na katerem predstavlja 3-razsežnostni laserski čitalnik Lucida 3D Scanner za zapisovanje površin in reliefov. Razvili so ga v madridskem Factum Arte, kjer z digitalnim posredovanjem, preoblikovanjem in izdelovanjem umetniških del na novo opredeljujejo odnos med 2D in 3D, pri tem pa sodelujejo tako z galerijami in muzeji kot z umetniki.
Lucida_mala.jpg
Factum Arte združuje visoko tehnologijo in obrtniško mojstrstvo. Lucinda 3D Scanner, v prvi vrsti namenjen konservatorski in restavratorski stroki, so razvili pod vodstvom umetnika inženirja Manuela Franquela v več kot 10-letnem raziskovanju visokoločljivih posnetkov površin in reliefov umetnin.
Digitalizacija reliefov je razmeroma novo področje: uporabna je za preučevanje in razčlenjevanje površine ter za rematerializacijo v različne oblike, od projekcij do faksimilov. Kakovost posnetka je odvisna od kakovosti zbranih informacij; pri lepih umetnostih torej od natančnosti in ločljivosti zapisovanja površine.
Osrednja naloga 3D posnetkov je (bila) že od samega začetka: zajeti oblike. Zdaj smo osvojili tehnologijo, ki zapisuje podatke s površine tako natančno, da nam lahko bistveno pomagajo pri raziskovanju, preiskovanju in dokumentiranju. Posnetki reliefov in tekstur originalna nas (ponavadi skupaj z barvo) zanesljivo vodijo do novih spoznanj in poglobljenega razumevanja same umetnine.
Factum Arte ima bogate izkušnje z uporabo digitalne tehnologije pri evidentiranju kulturne dediščine na nahajališčih in objektih, lociranih po vsem svetu– od egiptovske Doline kraljev do pariškega Louvra. Ker ima vsak projekt svojstvene zahteve, so priFactum Arte za doseganje višje kakovosti stalno nadgrajevali in izpopolnjevali na trgu dostopne sisteme, ki že v osnovi niso podpirali potreb visoke umetnosti.
Po letih posodabljanja obstoječih so se odločili, da zasnujejo lasten sistem 3D skeniranja. Lucida se odlikuje tako po dimenzijski natančnosti prikaza (metrologiji), značilni za večino na trgu dostopnih 3D skenerjev, kot tudi zajemu informacij o reliefu in teksturah, ki kolikor je mogoče zvesto sledi resnični površini. Zgolj dimenzijska natančnost namreč ne zagotavlja tako zanesljivih posnetkov tekstur, kot jih zahtevajo kakovostne konservatorske reprodukcije.
Predstavitev poteka v angleškem jeziku. Organiziramo jo v sodelovanju z RogLabom in Second Chance. Je spremljevalni dogodek mednarodne konference Geslo: Grafika/Password: Printmaking na sporedu dan kasneje, 7. marca, v Moderni galeriji v Ljubljani. Izvedbo le-te je financirala Evropska komisija.
Vstop prost.
*
O predavatelju: Carlos Bayod Lucini
Arhitekt in vodja konservatorskih projektov pri Factum Arte Carlos Bayod Lucini (Madrid, 1981) raziskuje tehnološke procese, s katerimi se definira originalne lastnosti predmetov, in se zavzema za faksimile (natančne replike umetnin) kot najbolj ustrezno ohranjanje kulturne dediščine. Trenutno sodeluje z umetnikom Manuelom Franquelom pri nadaljnjem razvoju lucide.
O organizaciji:
Factum Arte
Skupina umetnikov, tehnologov in konservatorjev, ki jo je leta 2001 ustanovil Adam Lowe, se posveča digitalnemu posredovanju in proizvodnji 2- in 3-dimenzionalnih umetniških del za umetnike, galerije in muzeje. Za večino konservatorskih faksimilov (dela Veroneseja, Leonarda, Caravaggia …) in številna plodna sodelovanja (s sodobnimi umetniki Marcom Quinnom, Borisom Savelevom, Manuelom Franquelom …) gre zahvala edinstvenemu digitalnemu tiskalniku, ki so ga razvili v Factum Arte in omogoča večplastninatis s popolnim zapisom. Zdaj je tu še 3-razsežnostni laserski čitalnik.
Podpis k fotografiji:
3D skener Lucida, ki ga je za zapisovanje slikovnih površin in nizkih reliefov zasnoval Factum Arte.
roglab_logotip_poz-01.jpg EU_flag_cult_SLsplet.jpg
|