10.03.2014, Slovenija
Domov | Včlani se
Forward icon
Posreduj
Dragi prijateljice in prijatelji,
MBMR-logo-crn
pri našem delu pogosteje kot ne naletimo na žalostne, tragične zgodbe. Nemalokrat imajo celo absurdno razsežnost. To se mi zdi kar primerna oznaka za dejstvo, da v 21. stoletju nekatere države dopuščajo poroke z otroki in posilstvo v zakonu, medtem ko nekatere druge zakonsko prepovedujejo splav, spolnost zunaj zakonske zveze in spolno aktivnost med predstavniki istega spola. Za slednjo je ponekod zagrožena celo smrtna kazen.
Veliko različnih tematik? Pravzaprav vse zadevajo naše telo in naše pravice, konkretno spolne in reproduktivne pravice. Te pa so tema naše nove kampanje Moje telo, moje pravice.
Podpišite peticijo svetovnim voditeljem
Ko in če države ne izpolnjujejo svoje dolžnosti zagotavljanja spolnih in reproduktivnih pravic, so zlasti prikrajšani mladi. Posledice so nadvse praktične: vsako leto npr. po svetu odkrijejo 340 milijonov novih primerov spolnih okužb; največ okuženih je starih med 15 in 24 let.
Spolnost tabu, mladoletna pa z otrokom pognana na cesto
V Burkini Faso je odprt pogovor o seksu tabu. Kontracepcija ni splošno dostopna in nenačrtovana nosečnost je pogosta. Hassatou je bila stara le 13 let, ko je zanosila. Ni vedela, da spolnost vodi v nosečnost. Ko se je otrok rodil, ju je družina vrgla na cesto.
V Maroku se je 16-letna Amina ubila, potem ko se je bila prisiljena poročiti z moškim, ki jo je posilil. V tistem času je maroška zakonodaja omogočala, da se je napadalec izognil kazenskemu pregonu za posilstvo, če se je z žrtvijo poročil.
V Salvadorju je splav zakonsko prepovedan, celo v primerih posilstva ali ko je ogroženo zdravje ali življenje ženske. Na Irskem lahko ženske in dekleta dobijo do 14 let zapora, če se odločijo za splav, razen če je ogroženo njihovo življenje.
Adela-torba-MBMRTe resnične zgodbe, žal jih imamo 'na zalogi' še mnogo več, so kot v posmeh temu, kaj pomenijo spolne in reproduktivne pravice. Ljudje imamo namreč pravico do zdravega, varnega, sporazumnega in prijetnega spolnega življenja. Pravico imamo do nadzora nad lastnim telesom ter do informacij, ki so nam v pomoč pri odločanju glede zdravega (spolnega) vedenja. Nenazadnje imamo tudi pravico do cenovno razpoložljivih zdravstvenih storitev.
Ali vi poznate svoje spolne in reproduktivne pravice? Preizkusite se – na tej povezavi najdete kviz; če boste pravilno odgovorili do 15. marca opolnoči, morda zadanete priročno torbo iz recikliranega materiala z napisom My body, my rights.
Do naslednjič!
Metka 2
Metka Naglič,
namestnica direktorice za področje kampanj in komunikacij
Foto: Tanja Ristič
e-mnesti je elektronsko glasilo Amnesty International Slovenije, s katerim obveščamo o novih akcijah in dogajanjih na področju človekovih pravic. Več o Amnesty International Slovenije si preberite na www.amnesty.si.
|