10.04.2014, Ljubljana
Razstava ilustracij »Sobitja«
Vljudno vabljen/-a na odprtje razstave ilustracij Laure Ličer, ki bo v četrtek, 10. 4. 2014, ob 19:00 v Galeriji na Koroški18.
Ob otvoritvi bo tudi predstavitev knjige »Rojstvo Ljubljane iz duha zmaja« pisatelja Miha Praprotnika ter kratka igra improvizacijske gledališke skupine KUD Impromobile. Na ogled bodo ilustracije iz omenjene knjige, ilustracije iz zbirke »Bredka pripovedka« pisateljice Brede Smolnikar ter izbrane slike.
Avtorica se bo predstavila s svojimi ilustracijami, ki so že bile izdane v različnih knjigah, na njih pa se najpogosteje pojavljajo mačke, Bitja in Človečki. Bitja so skupno ime za vse stvore, ki so mešanica že ustvarjenih živali na našem planetu in domišljije. Nekateri še ne obstajajo, morda pa le nekega dne pride tudi njihov čas na poti evolucije. Vsakemu izmed njih je jasno, da so del narave in z veseljem pletejo vzorce z bližnjimi bitji in okolico. Tu pa je še posebna vrsta, Človečki. To so ljudje v Bitjastovzorčastem svetu - in sicer tisti, ki so obdržali svojo otroško dušo in so nadvse veseli, da opazijo radosti okoli njih, ki jih odrasli tolikokrat spregledajo. Ti liki se pojavljajo v celotnem avtoričinem opusu na različnih podlagah, kot so papir, platna, igralne karte in stenske poslikave, predvsem pa v njenih ilustracijah s katerimi se avtorica tokrat predstavlja.
Razstava bo odprta do 30. 4. 2014 in si jo bo možno ogledati vsak ponedeljek, sredo in petek med 16. in 18. uro ali pa po predhodni najavi na 041 481 246.
Slika v vrstici 1
Delavnica “Eno znanje, ena pot, en cilj”
V okviru cikla »Beremo s teto Roso« te v sodelovanju z Mrežo Mama vabimo na delavnico »Eno znanje, ena pot, en cilj«, ki bo v sredo, 16. 4. 2014, od 10:00 do 14:00, prostori MISC INFOPEKA. Delavnica, ki jo izvaja Društvo Humanitas, je sestavljena iz treh medsebojno povezanih sklopov, v katerih bo lahko raziskoval/-a delovanje mehanizmov, ki omogočajo obstoj globaliziranega ekonomsko-političnega sistema. Rok prijave je 14. 4. 2014 na infopeka@infopeka.org.
V prvem delu delavnice spregovorimo o (medijski) konstrukciji podob, ki jih povezujemo z državami t.i. Severa in Juga ter naših ponotranjenih stališčih do posameznih držav in družb. Spregovorimo o t.i. blišču in bedi modernosti ter naših pogledih o tem, katere družbe, države oz. celotne dele sveta dojemamo kot bolj ali manj privlačne oz. zaželene. Prav tako analiziramo, zakaj jih dojemamo kot take, kakšne so posledice obstoja tovrstnih vrednostnih lestvic in v čigavem interesu se oblikujejo.
V drugem delu analiziramo načelo tekmovalnosti kot sredstvo vzpostavljanja vrednostnih lestvic ter dolgoročne posledice delovanja družbeno-gospodarskih sistemov, ki temeljijo na tekmovalnosti in jih primerjamo s primerljivimi posledicami sodelovalnih modelov organiziranja.
V zadnjem delu spregovorimo o delovanju šolskega sistema kot ideološkega aparata, ki spodbuja razvoj tekmovalne miselnosti, ki predpostavlja le eno pot doseganja 'razvitost' in družbenega ter osebnega blagostanja ter zatira in uničuje obstoj drugih – dolgoročno vzdržnejših načinov bivanja na našem skupnem planetu.
Delavnico pripravljamo v sodelovanju z Mrežo MaMa v sklopu projekta Mreža NVO mladinskega dela, ki je usmerjen v krepitev mladinskega sektorja in mladinskih organizacij. Namen skupnih akcij projekta Mreže NVO mladinskega dela je, predstavitev pomena mladinskega dela in mladinskih organizacijah ter organizacijah za mlade v družbi in okolju v katerem delamo, živimo in ustvarjamo. Za mlade in mladinske organizacije tokrat pripravljamo celovito delavnico iz medsebojno povezanih treh sklopov, v katerih udeleženci raziskujejo delovanje mehanizmov, ki omogočajo obstoj globaliziranega ekonomsko-političnega sistema.
Slika v vrstici 2
Knjižnica tete Rose predstavlja Noama Chomskega
Knjižnica tete Rose te vabi, da v sredo, 23. 4. 2014, od 21:00 do 24:00 preživiš v naši čitalnici, kjer bomo v okviru dogodka “Noč knjige” ob svečkah in veganskih prigrizkih prebirali in debatirali o delih Noama Chomskega.
Noč knjige 2014 je vseslovenska akcija, s katero se obeležuje svetovni dan knjige. Namen dogodka je promocija knjige in branja. Dogodek poteka pod častnim pokroviteljstvom Unesca Slovenija. Vljudno vabljen/-a!
Slika v vrstici 3
Madalena laboratorij Soba za ženske
Ali smo lahko druga drugi ogledalo?
Ali je v dobi individualizma med nami možno vzpostaviti prostor za sodelovanje, povezanost in zaupanje?
Kakšne situacije so nam skupne in s kakšnimi problematikami se soočamo kot ženske v tretjem tisočletju?
Kakšne družbeno pripisane spolne vloge obstajajo med ženskami tukaj in zdaj?
Kaj se lahko naučimo od naših prednic?
Madalena laboratorij predstavlja sobo za ženske, kjer obravnavamo in raziskujemo situacije iz vsakdanjega življenja, s katerimi se srečujemo, preko gledaliških pristopov, ki temeljijo na metodi gledališča zatiranih (orig. theater of the oppressed). Metoda je poznana tudi kot gledališče za življenje in gledališče za družbene spremembe in je razširjena po vsem svetu v več kot 100 državah. Začetki gledališča zatiranih segajo v šestdeseta leta 20. stoletja k brazilskemu režiserju, dramatiku, aktivistu in politiku Augustu Boalu. Tehnike, ki jih uporabljamo, niso namenjene zgolj umetniškemu izražanju, ampak služijo tudi učenju, izobraževanju in opolnomočenju udeležencev in udeleženk. Delavnice vključujejo vse ljudi in niso namenjene le igralcem ali tistim s predhodnim gledališkim znanjem. Nasprotno, udeležencem in udeleženkam dajejo možnost, da gledališke tehnike uporabijo kot medij za izražanje in odkrivanje svojih potencialov, pa tudi za osvetljevanje tematik in konstruktivno soočenje pogledov ter mnenj o obravnavani temi, obenem pa spoznavajo sebe in svoj notranji svet.
Vabljena na Madalena delavnice, namenjene dekletom in ženskam, od 25. do 27. 4. 2014, v prostore MISC INFOPEKA po naslednjem urniku:
- petek, 25. 4., od 17.00 do 21:00,
- sobota, 26. 4., od 15:00 do 20:00,
- nedelja, 27. 4., od 10:00 do 15.00.
Rok prijave je 23. 4. 2014 na barbara.polajnar@gmail.com, kamor lahko nasloviš tudi svoja vprašanja. Ob prijavi je potrebno poravnati kotizacijo v višini 30,00 na TRR 04515-0000318668, Pekarna Magdalenske mreže, Ob železnici 8, Maribor, s pripisom "Soba za ženske" (v ceno je vključen material, ki se bo potreboval za izvedbo delavnice).
Kulturologinja Barbara Polajnar je magistrirala iz gledališča zatiranih, deluje kot režiserka, mentorica, trenerka ter izvajalka delavnic in usposabljanj po metodi gledališča zatiranih v Sloveniji in tujini.
Več o gledališču zatiranih v Sloveniji in preteklih delavnicah lahko prebereš tukaj: http://www.kudtransformator.com/
Gledališče zatiranih v Mariboru:
http://zizmaribor.blog.com/
http://www.dnevnik.si/magazin/aktualno/stopiti-je-treba-iz-cone-udobja
http://web.vecer.com/portali/vecer/v1/default.asp?kaj=3&id=2014031406010898
Madalena international (Berlin 2012)
http://kuringa.org/en/madalena.html
Slika v vrstici 4
Ekipa MISC INFOPEKA
--
Pekarna Magdalenske mreže Maribor
Mladinski informacijsko-svetovalni center INFOPEKA
Youth informative Counseling Center INFOPEKA
Ob železnici 8, 2000 MARIBOR - SLOVENIJA
tel.: + 386 2 300 68 50
gsm: + 386 41 481 246
e-mail: infopeka@infopeka.org
http://www.infopeka.org, www.pekarna.org
***********
Dejavnost zavoda podpirajo Mestna občina Maribor, Urad RS za mladino pri Ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport, Ministrstvo za kulturo, Zavod RS za zaposlovanje, MOVIT NA MLADINA, Evropska unija, Generalni direktorat za izobraževanje in kulturo, Društvo za preventivno delo, MCK Maribor.
_______________________________________________
Infopeka-SlovenskaMreza mailing list
Infopeka-SlovenskaMreza@lists.aufbix.org
http://lists.aufbix.org/cgi-bin/mailman/listinfo/infopeka-slovenskamreza
MADALENA INTERNATIONAL - BERLIN 2012
|