07.05.2014, Maribor
Predstavitev »Na poti k novemu gospodarskemu modelu v Venezueli«
Veleposlaništvo Bolivarske republike Venezuele v Sloveniji vas v sodelovanju s Pekarno Magdalenske mreže in Zofijinimi ljubimci v sredo, 7. 5. 2014, ob 18:00 vabi v prostore MISC INFOPEKA (Ob železnici 16, Kulturni center Pekarna, Maribor) na predavanje in video projekcijo z naslovom »Na poti k novemu gospodarskemu modelu v Venezueli«. Dogodek je namenjen predstavitvi trenutnega realnega stanja v Venezueli. Predstavitev bo izvedel dr. Wilmer Armando Depablos, odpravnik poslov Veleposlaništva Bolivarske republike Venezuele v Sloveniji.
Črpanje in rafiniranje nafte za izvoz in domačo porabo sta poglavitni gospodarski dejavnosti v Venezueli. V zadnjem desetletju se je zaradi visoke gospodarske rasti ob povišanju cen nafte na svetovnem trgu ter ekonomske in socialne revolucionarne politike v državi pomembno zmanjšala stopnja revščine. Vsi državljani imajo prost dostop do socialnega in zdravstvenega varstva ter izobraževanja.
Vsem dosežkom navkljub pa je revolucionarni republiki ostalo breme preteklosti, ki ga do danes še ni odpravila: prevelika odvisnost od naftnega izvoza. Po izbruhu zadnjih protestov je Venezuela sistematično stopila na pot preoblikovanja in samostojnosti narodnega gospodarstva. Predavanje bo govorilo o gospodarskem, socialnem in političnem razvoju Bolivarske republike, o težavah s katerimi se sooča in o nasprotovanju domačih in mednarodnih elit.
Slika v vrstici 2 Slika v vrstici 9
Javna tribuna “Brezposelnost in prekernost: vzroki in ideološka ozadja”
Pekarna Magdalenske mreže vsled praznika dela v četrtek, 8. 5. 2014, ob 18:00 vabi v svoje prostore na javno tribuno z naslovom »Brezposelnost in prekernost: vzroki in ideološka ozadja«, ki je v prvi vrsti namenjena mladim in problematiziranju negotovih oblik dela ter kritiki različnih zaposlitvenih programov in aktivnim politikam zaposlovanja. Gostje javne tribune bodo Natan Vitežnik iz Študentskega društva Iskra, dr. Primož Krašovec z Inštituta za delavske študije in dr. Rudi Klanjšek, soavtor raziskave Mladina 2013. Javna tribuna je del cikla "Beremo s teto Roso".
Brezposelnost oseb, starih od 25 do 30 let, se je v zadnjih petih letih povečala za 102 odstotka, pri tistih, ki so stari od 30 do 40 let, pa za 163 odstotkov. Aktivne politike zaposlovanja mladih, ki jih v zadnjih letih razvija država in spodbujajo mladinske politike, očitno ne prinašajo trajnostnih in kakovostnih rezultatov. Ponujanje zaposlitvenih delavnic mladim in ustanavljanje podjetniških inkubatorjev ne prinaša dolgoročnih rezultatov, ker te novosti problematike ne nagovarjajo celostno in ne nagovarjajo vzrokov za brezposelnost v Sloveniji, tj. odsotnost investicijske in industrijske politike ter politike polne zaposlenosti. Država povrhu tega igra še vlogo moralnega svetovalca, ki z različnimi sankcijami disciplinira brezposelne, ki si niso »sposobni najti službe«, ustvariti svojega podjetja sredi 20-ih ali si v tujini bodisi graditi kariero bodisi delati na področju servisnih storitev v drugih državah EU. Na tribuni bomo nagovarjali izpostavljena dejstva in odprli sledečo diskusijo: zakaj mladi pristajajo na diskurz, s katerimi se jih nagovarja, zakaj se ne upirajo delovnim pogojem (prekernost), ki jih potiska v zanje izrazito neugodne razmere, kateri so potenciali za oblikovanje razredne zavesti za upor pri mladih ter oblikovanje solidarnosti?
*Cikel »Beremo s teto Roso« , ki nosi ime po socialistični filozofinji in revolucionarki Rosi Luxemburg, je namenjen celostnemu razumevanju delovanja družbenega sistema, v katerem živimo, in spodbujanju nekonveniconalne politične participacije med mladimi. Brezposelnost, prekernost, uničevanje okolja, stanovanjska problematika mladih, revščina … niso področja, ki jih je smotrno nagovarjati ločeno in mimo poznavanja in razumevanja značilnosti kapitalizma. Prav tako je izolirano reševanje tovrstnih problemov povsem nemogoče in metanje peska v oči mladim. Še več, obstoječe prevladujoče aktivnosti na tem področju mlade oblikujejo v tekmovalne, vase usmerjene posameznike, nesposobne razumevanja kontekstov in ideologij. V prvem delu cikla bomo analizirali obstoječe stanje in v našem vsakdanjem življenju najbolj vidne posledice, v drugem pa ponudili alternative.
Slika v vrstici 8
Tematski sprehod “Po vstajniškem Mariboru”
Stopinje mesta te v petek, 9. 5. 2014, vabimo na tematski sprehod “Po vstajniškem Mariboru”. Dobimo se ob 13. uri na Glavnem trgu 22, za avtobusno postajo “Postajališče Glavni trg”.
Oktobra 2012 je iskra v središču Maribora zanetila požar, ki se je kmalu razširil po vsej Sloveniji. Ljudje, naveličani korupcije, laganja, sprenevedanja in norčevanja, so prebudili mesto iz zanj tako značilnega nemirnega dremeža. Stopinje bodo tokrat vodile v preteklost, kjer bomo pobližje spoznali vstajniško dušo in zapuščino Maribora, vse od zgodnjega dvajsetega stoletja do danes. Ob sprehodu po Mariboru bomo na ključnih točkah v spomin priklicali burne in manj burne, vsekakor pa odločilne izraze upora v našem mestu.
Sprehod poteka v okviru simpozija »Maribor! Mesto v krizi in kriza v mestu«, udeležba je brezplačna.
Tematske sprehode pripravljajo prostovoljci MISC INFOPEKA.
Slika v vrstici 4
Urbani sprehod: Kako »dravljičen« bi lahko bil Maribor
Stopinje mesta te v sodelovanju z Mariborsko kolesarsko mrežo v petek, 9. 5. 2014, vabimo na urbani sprehod. Dobimo se ob 16. uri pri ladjici na Dravi pred Lutkovnim gledališčem Maribor.
V Torontu je leta 2007 prišlo do pobude za urbane sprehode, na katerih se širi duhovna zavest urbanistke Janes Jacobs. Takšni sprehodi so v obdobju po tem postali prava globalna akcija. V začetku maja tako po vsem svetu potekajo urbani sprehodi, organizirani pod imenom Jane´s Walk, katerih geslo je »hodi, opazuj, povezuj«. Na sprehodu po Mariboru, bomo raziskovali dravljične potenciale mesta. Prostor za vznikanje naših skupnih zgodb bo razstirala arhitektka in urbanistka Vesna Rebernak.
Udeležba na sprehodu je brezplačna. Sprehod pripravljajo prostovoljci MISC INFOPEKA v sodelovanju z Mariborsko kolesarsko mrežo.
Slika v vrstici 5
Usposabljanje aktivnih prebivalcev za kritično dojemanje družbenih procesov
V soboto, 10. 5. 2014, te med 10:00 in 18:00 vabimo na delavnico kritične pismenosti Usposabljanje aktivnih prebivalcev za kritično dojemanje družbenih procesov. Delavnica bo potekala v prostorih MISC INFOPEKA, Kulturni center Pekarna, Ob železnici 16, Maribor.
S kritično pismenostjo kot konceptom, ki pismenosti, kot referenci za branje in ustvarjanje tekstov dodaja kritičnost kot eksplicitno etično in politično dimenzijo, želimo posameznice in posameznike opolnomočiti v tej meri, da spoznajo, da sta jezik in dostop do informacij in znanja ena ključnih osi vzpostavljanja razmerij moči v družbi, po kateri se izvaja dominacija, izključevanje in nasilje v družbi.
Udeleženke in udeleženci se bodo na delavnici seznanili s sledečim:
- kako razviti kritični pogled v to, kako različna besedila (v medijih, šolskih učbenikih, uradnih dokumentih …) oblikujejo naše svetove, kulture in identitete na vpliven, pogosto prikrit način;
- kako uporabiti besedila (pisana in slikovna) kot družbena orodja na načine, ki omogočajo preoblikovanje teh istih svetov;
- zavedati se samoumevnosti s katero večinoma sprejemamo množico sporočil in jo nadomestiti s previdnostjo in pozornostjo do ciljev in agend prav teh sporočil;
- kako se na podlagi novo pridobljenega razumevanja in znanja organizirati za dejavno, angažirano in ustvarjalno opozarjanje na problematike in reševanje problematik v svojem neposrednem družbenem okolju.
Delavnica vsebuje topel obrok. Prijaviš se lahko do četrtka, 8. 5. 2014, na infopeka@infopeka.org
Pekarna Magdalenske mreže delavnico izvaja v okviru projekta Ubrane skupnosti-Krepitev samoorganiziranih četrtnih skupnosti za neposredno demokracijo in soodločanje o razvoju skupnost Društva za podporo radiu MARŠ, ki ga financira Finančni mehanizem EGP in Norveški finančni mehanizem.
Usposabljanje za vključevanje v postopke odločanja organov lokalne samouprave
V torek, 13. 5. 2014, te med 10:00 in 12:00 vabimo na delavnico o zakonskih možnostih vključevanja v postopke upravljanja Usposabljanje za vključevanje v postopke odločanja organov lokalne samouprave. Delavnica bo potekala v prostorih MISC INFOPEKA.
Ko se prebivalci poskušamo angažirati za izboljšanje stanja v lokalnem okolju, se pogosto spopadamo z nepoznavanjem možnosti vplivanja na organe lokalne samouprave. Pogosto ne vemo, kako se lotiti problemov, ki jih v okolju zaznavamo. Ne poznamo lastnih, v zakonih določenih pravic, kdaj in kako lahko zahtevamo posege v okolje, kdaj lahko odrečemo soglasje, kateri organi se morajo odzivati na naše pozive. Ne vemo, kateri organ lokalne samouprave je v našem lokalnem okolju odgovoren za specifičen problem, pa naj bo to divje odlagališče, razrita cesta, puščajoč vodovod, ...
Na delavnici bo udeležencem podrobneje sledeče:
- kaj je politična participacija in kako deluje,
- kaj je država,
- kakšna je vloga civilne družbe,
- kako deluje lokalna samouprava in na kakšen način se lahko občanke in občani vključujemo,
- kakšen je pomen delavskega soupravljanja in samoupravljanja.
Prijave sprejemamo do ponedeljka, 12. 5. 2014, na: infopeka@infopeka.org.
Pekarna Magdalenske mreže delavnico izvaja v okviru projekta Ubrane skupnosti-Krepitev samoorganiziranih četrtnih skupnosti za neposredno demokracijo in soodločanje o razvoju skupnost Društva za podporo radiu MARŠ, ki ga financira Finančni mehanizem EGP in Norveški finančni mehanizem.
Slika v vrstici 7
Delavnica o stresu in telesnih tehnikah sproščanja
Si pod stresom? Kaj sploh je stres? Bi se želel/a sprostiti?
Vabimo te, da si odpočiješ od šolskih, študijskih ali službenih skrbi in se nam pridružiš na delavnici, ki bo v sredo, 14. 5. 2014, od 16:00 do 19:00.
Pogovorili se bomo o definiciji stresa, krivulji odziva, povezavi med sproščanjem in stresom ter vplivom stresa na organizem. Skupaj bomo pregledali možne tehnike sproščanja in izvedli vsaj eno telesno tehniko sproščanja (izrazni ples, progresivno sproščanje mišic), ki bo primerna tudi za popolne začetnike na tem področju. Delali bomo tako individualno kot v parih. Delavnica, ki jo vodi Lucia Klasinc, dipl. psih., je v osnovi namenjena izkušnji in kritičnemu premisleku o različnih načinih soočanja s stresom.
Udeležba na delavnici je brezplačna, potrebno pa se je prijaviti do 13. 5. 2014 na infopeka@infopeka.org.
Ekipa MISC INFOPEKA
--
Pekarna Magdalenske mreže Maribor
Mladinski informacijsko-svetovalni center INFOPEKA
Youth informative Counseling Center INFOPEKA
Ob železnici 8, 2000 MARIBOR - SLOVENIJA
tel.: + 386 2 300 68 50
gsm: + 386 41 481 246
e-mail: infopeka@infopeka.org
http://www.infopeka.org, www.pekarna.org
***********
Dejavnost zavoda podpirajo Mestna občina Maribor, Urad RS za mladino pri Ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport, Ministrstvo za kulturo, Zavod RS za zaposlovanje, MOVIT NA MLADINA, Evropska unija, Generalni direktorat za izobraževanje in kulturo, Društvo za preventivno delo, MCK Maribor.
_______________________________________________
Infopeka-SlovenskaMreza mailing list
Infopeka-SlovenskaMreza@lists.aufbix.org
http://lists.aufbix.org/cgi-bin/mailman/listinfo/infopeka-slovenskamreza
|