03.12.2014, Ljubljana
Praznujte z nami mednarodni dan prostovoljstva!
Prostovoljske organizacije praznujemo delovno in zato vas ob tej priložnosti vabimo na
FORUM O PROSTOVOLJSTVU,
ki bo 3. decembra v Ljubljani.
Skupaj z vami in Društvom moderatorjev Slovenije bomo osvetlili vprašanje:
V kolikšni meri se lahko na stiske ljudi v sodobni družbi odzivamo s prostovoljstvom?
Zakaj takšna vsebina?
Družbeni problemi in izzivi postajajo vse bolj kompleksni in medsebojno povezani. Vedno bolj postaja tudi jasno, da povezano in solidarno družbo lahko dosežemo angažirani posamezniki v partnerskem sodelovanju civilne družbe, nevladnih organizacij, javnih institucij in podjetij.
Izhodišča za razpravo bomo črpali iz razmišljanja zdravnice Andreje Bahovec, ki izhajajo iz njene vsakodnevne prakse splošne zdravnice, in osebnih zgodb prostovoljcev.
Razmišljali bomo o prostovoljstvu kot pristopu za opolnomočenje posameznikov v vseh življenjskih obdobjih in raziskovali možnosti povezovanja vseh, ki lahko s prostovoljstvom skupaj ustvarjamo boljšo družbo.
Za oblikovanje tehtnih razmislekov na opisano temo k sodelovanju vabimo:
izkušene prostovoljce, organizatorje in mentorje prostovoljstva, predstavnike prostovoljskih organizacij, zdravstvene delavce, patronažno službo, pedagoške delavce, predstavnike centrov za socialno delo, predstavnike lokalnih skupnosti in vseh drugih zainteresiranih javnosti.
Kdaj in kje:
Forum bo potekal v sredo, 3. decembra 2014, med 10. in 15. uro v Festivalni dvorani Pionirskega doma v Ljubljani, Vilharjeva cesta 11.
Prispevek:
Člani Slovenske mreže prostovoljskih organizacij 10 Evrov, ostali udeleženci 15 Evrov.
Za vključitev v Slovensko mrežo prostovoljskih organizacij kliknite tukaj.
Prijava:
Prijavnico dobite tu, lahko pa se prijavite tudi preko spleta.
Prijazno vabljeni!
Tereza Novak
izvršna direktorica
festivalna_manjsi.jpglogo fiho_mali.jpgdms-jpeg.jpg logo cmyk.gif
Forum bomo zaključili s pokušino afganistanske hrane.
matej-pusnik-7043-mala.jpg
Pismo dr. Andreje Bahovec
Izhodišče, da smo forum zastavili kot moderirano delo v manjših skupinah in iskanje korakov, ki prinašajo pozitivne spremembe, je bilo pismo dr. Andreje Bahovec, zdravnice splošne medicine. K njej prihajajo različne skupine ljudi: starejši osamljeni ljudje, težko zaposljivi posamezniki srednjih let, mladi anksiozni odrasli, izkoriščani delavci, mladi nezaposleni. V pismu razmišlja: »In zgodi se mi, da nimam vsem tem ljudem česa ponuditi (no, lahko pozdravim angino in z zdravili uredim pritisk). Včasih pa razmišljam, da bi morda lahko zdravstveni dom bil še kaj več. In da bi mreža prostovoljskega dela lahko marsikomu vrnila dostojanstvo ali da bi kakšno srečanje komu polepšalo dan. Hkrati pa se zavedam, da sem po koncu dela v ambulanti utrujena in imam velikokrat vsega dovolj in da so enako utrujeni moji kolegi. Kdo bo torej spreminjal stvari?
… Samo s strani države vodene aktivnosti že zdavnaj ne zadoščajo več. …
Verjetno vloga zdravnika danes ni samo v doseganju tarčnih vrednosti holesterola in pritiska (čeprav je tudi to zelo pomembno) ampak tudi v prizadevanju za čim bolj humane življenjske razmere. Ko avtorica (zdravnica se je odzvala na članek dr. Anice Mikuš Kos o laični psihosocialni pomoči v Afganistanu; op.p.) govori o skupnostnem pristopu, o skupinah za samopomoč, o iskanju novih poti v Evropi, mislim, da odpira izjemno aktualna področja delovanja, ki sicer pri nas niso čisto odsotna, prav zelo prisotna pa tudi ne. In strinjam se, da je čas, da se razmišlja o novih oblikah zaščite duševnega zdravja. Kajti ta bi se verjetno ugodno odražale tudi v višini krvnega pritiska, pogostosti sladkorne bolezni, depresiji …
Če se ne bomo o tem pogovarjali, razmišljali, iskali, potem ne bomo poti niti začeli. In ni vsaka pot obsojena na neuspeh.«
|